Autor: Easy House / data publikacji: 28 lutego 2022

Balkon – wspólny czy własny

Dysponowanie balkonem przeznaczonym do wyłącznego użytkowania przez właściciela mieszkania niejednokrotnie warunkuje wybór własnego M. W jakim zakresie balkon, a dokładnie jego elementy składowe, należy do właściciela lokalu, a nad czym sprawuje pieczę wspólnota?

Kto odpowiada za remont balkonu

Posiadanie balkonu to niewątpliwie wartość dodana dla użytkownika mieszkania. Służy on do wypoczynku, organizacji przestrzeni zielonej, a czasem jako miejsce do przechowywania przedmiotów. Pytanie, które pojawia się najczęściej, brzmi: kto jest odpowiedzialny za jego remont – właściciel lokalu czy wspólnota? W samych przepisach prawa trudno znaleźć na nie odpowiedź, ale z pomocą przychodzą wyroki sądowe i interpretacje przepisów, z których wynika, że wspólnota odpowiada za płytę balkonową i jej izolację, jako części wspólne budynku, a za nawierzchnię, którą balkon jest wyłożony (płytki, deski tarasowe), właściciel lokalu. Balustrady i barierki również zostały zakwalifikowane do części wspólnych nieruchomości, chyba że regulaminy i statuty wspólnot stanowią inaczej i ta kwestia została uregulowana wewnętrznie.

Jak cieszyć się własnym balkonem…

Korzystanie z balkonu i przestrzeni w jego obrębie to bardzo indywidualna kwestia. Jednym służy on do zrelaksowania się po ciężkim dniu pracy: czerpią radość z pielęgnowania zieleni, dekorują go donicami z kwitnącymi roślinami, ustawiają leżaki. Inni zaś wykorzystują balkon bardziej użytkowo, powiększając przestrzeń mieszkania i susząc na nim bieliznę czy magazynując zawadzające we wnętrzu przedmioty. Każdy czerpie z niego pożytek zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

…i nie wadzić sąsiadom

Najważniejsze jednak, by używając balkonu w dogodny dla nas sposób, nie utrudniać innym korzystania z nieruchomości. Warto przewidzieć takie scenariusze jak ten, gdy podczas zbyt obfitego podlewania roślin doniczkowych niechcący zabrudzimy sąsiadowi z dołu suszącą się bieliznę, lub kiedy rozpalając grilla, przypadkowo zadymimy sypialnię dziecka sąsiadów. Mimo że balkon stanowi zewnętrzną część nieruchomości, należy z niego korzystać jak z innych przestrzeni wspólnych. Montaż pergoli czy talerzy anten satelitarnych może być uciążliwy dla posiadaczy sąsiednich balkonów, bo np. zabiera im światło dzienne czy zasłania widok z okna. Dlatego w trosce o dobre relacje z sąsiadami, warto spytać, czy planowane przez nas zmiany na balkonie nie będą dla nich problematyczne.

Co należy uzgodnić z zarządcą wspólnoty

Warto też wspomnieć o kilku kwestiach, które wymagają uzgodnienia z zarządcą wspólnoty. Przykładowo montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora może ingerować w części wspólne (uszkodzenie izolacji płyty balkonowej czy ściany poprzez dokonanie odwiertu na przeprowadzenie instalacji). To samo dotyczy montażu markiz, zadaszeń czy przegród. Tak więc tego typu zmiany lepiej omówić najpierw z osobą odpowiedzialną za stan techniczny budynku.

Balkon w przestrzeni życia we wspólnocie jest istotnym elementem społecznym i pozytywnie oddziałuje na dobrostan ludzi: pozwala porozmawiać z najbliższymi sąsiadami bez wychodzenia z mieszkania, jego szczęśliwi posiadacze mogą popijać kawę na świeżym powietrzu i korzystać z ładnej pogody albo zapewnić sobie intymną przestrzeń do poczytania książki i zrelaksowania się przy dobrej muzyce. W wielu miastach przestrzeń ta została doceniona przez urzędy gmin, które corocznie organizują konkursy na najpiękniejszy balkon.

Podziel się tym artykułem:

Zgłoś usterkę

Formularz kontaktowy

* pola obowiązkowe