Autor: Easy House / data publikacji: 01 lutego 2022

Segregacja odpadów

Segregacja śmieci to jeden z najprostszych sposobów, byśmy ograniczyli nasz negatywny wpływ na otaczające nas środowisko. W dodatku to proste codzienne działanie obniża koszty wywozu śmieci, zapewniając nam realne oszczędności. Warto? Warto!

Grupy klasyfikacji odpadów

O co właściwie chodzi z tą segregacją odpadów? Po co tak sobie komplikować życie i zamiast jednego kontenera na śmieci ustawiać kilka różnych pojemników? Segregacja śmieci to istotna składowa recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym – zmniejszając ilość odpadów, obniżamy koszty związane z ich składowaniem i zużycie surowców naturalnych.

W budynkach wielorodzinnych korzysta się ze wspólnych altan i pojemników śmietnikowych, które zostały podzielone na 5 różnych frakcji:

Gdy masz wątpliwości na temat…

Do którego pojemnika wrzucić przepaloną żarówkę lub karton po mleku? Z takimi dylematami część z nas boryka się na co dzień. Gdzie znaleźć pomoc? Odpowiedzi na konkretne pytania najlepiej szukać na dedykowanej gminie stronie internetowej, gdyż zasady segregacji odpadów mogą się różnić w poszczególnych jednostkach podziału administracyjnego. Duże ułatwienie stanowią również w tym zakresie przygotowane ulotki informacyjne i dedykowane aplikacje.

…segregowania odpadów w Gdańsku

Jeżeli jesteś mieszkańcem Gdańska, warto byś zapoznał się z informacjami udostępnionymi za pośrednictwem strony www.czystemiasto.gdansk.pl, na której można również pobrać bezpłatną aplikację podpowiadającą, do jakiego kosza wyrzucić opakowania po produktach czy zużyte ręczniki jednorazowe.

…segregowania odpadów w Gdyni

Z kolei mieszkańcom Gdyni udostępniona została wyszukiwarka „Segreguję to lepiej” na stronie www.wyrzucam.to, która zawiera dodatkowe informacje o odpadach i ich składzie oraz podpowiedzi na temat tego, co polega recyklingowi.

…segregowania odpadów w Sopocie, Rumi, Redzie i Wejherowie

Warto, by mieszkańcy Sopotu, Rumi, Redy czy Wejherowa szukali informacji dotyczących zasad segregowania odpadów na oficjalnych stronach urzędów lub podmiotów obsługujących gminę w zakresie wywozu nieczystości. Na portalach tych znajdują się również informacje o harmonogramach wywozów czy terminach odbiorów odpadów wielkogabarytowych i choinek, a także wskazówki, co zrobić z odpadami niebezpiecznymi i gdzie można oddać zużyty sprzęt elektroniczny.

Segregowanie śmieci się opłaca

Dlaczego segregacja jest ważna? Oczywiście priorytetowym i szlachetnym założeniem jest ochrona środowiska. Nie ukrywajmy jednak, że dla mieszkańców ważny jest też aspekt ekonomiczny – brak segregacji odpadów skutkuje bowiem zwiększeniem kosztów ich wywozu, co często ostatecznie przekonuje nawet największych sceptyków.

Podziel się tym artykułem:

Zgłoś usterkę

Formularz kontaktowy

* pola obowiązkowe