Autor: Easy House / data publikacji: 21 lutego 2022
Jak i po co dbać o drożność kanalizacji
Raczej nie ma konieczności dowodzenia walorów użytkowych toalety, ale co się dzieje z wyrzuconymi do niej nieczystościami i dokąd właściwie trafiają? Nieprawidłowe eksploatowanie kanalizacji potrafi się zemścić na użytkownikach, wyrządzając niemałe i, powiedzmy sobie wprost, brzydko pachnące szkody.
Czego nie wyrzucać do kanalizacji
Od kilku lat przedsiębiorstwa wodociągowe w całym kraju prowadzą kampanie edukacyjne dotyczące poprawnego korzystania z tej instalacji. Do zatorów w sieci kanalizacyjnej (zarówno tej w budynku, jak i poza nim) najczęściej dochodzi z powodu nagromadzenia się w niej tłuszczów, czyli substancji oleistych pozostałych po sporządzeniu posiłku (np. oleju po smażeniu kotletów, oleju z frytkownicy czy masła), które bywają wylewane do odpływów w mieszkaniach. Oprócz tego do kanalizacji trafiają też chusteczki nawilżane – niejednokrotnie wykonane z materiału, który nie rozkłada się w wodzie tak szybko jak papier. Do muszli niestety wyrzuca się również waciki i patyczki kosmetyczne, pieluchy jednorazowe, a także odpady kuchenne i leki. Dla żadnej z wyżej wymienionych kategorii odpadów kanalizacja nie jest dobrym miejscem. W jaki sposób zatem należy się ich bezpiecznie pozbywać? Warto dowiedzieć się więcej na temat segregacji odpadów.
Skutki zapchania kanalizacji
Kłopotliwą konsekwencją wyrzucania do toalet odpadów, które nie powinny się w niej znaleźć, są głównie zatory i cofnięcie się nieczystości, a w konsekwencji nawet zalanie mieszkania, piwnicy czy chodników. Nie trzeba chyba wspominać o wydatkach i stresie, jakie wiążą się z tego typu sytuacjami. Zdecydowanie lepiej im przeciwdziałać.
Jak udrożnić kanalizację
Udrażnianie kanalizacji jest kosztowne i wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, a prace wykonywać należy w taki sposób, aby nie uszkodzić sieci kanalizacyjnej. Bywa, że zator jest tak duży, że nie ma możliwości jego rozdrobnienia lub przepchnięcia i konieczne jest skuwanie posadzki, co dodatkowo naraża właściciela mieszkania lub wspólnotę na koszty. Ogólnodostępne w sklepach środki do udrażniania odpływów kanalizacji niejednokrotnie tylko pogarszają sytuację – kamienieją lub zawarte w nich substancje aktywne uszkadzają rury PVC, z których zrobiona jest sieć kanalizacyjna.
Co należy uzgodnić z zarządcą wspólnoty
Warto też wspomnieć o kilku kwestiach, które wymagają uzgodnienia z zarządcą wspólnoty. Przykładowo montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora może ingerować w części wspólne (uszkodzenie izolacji płyty balkonowej czy ściany poprzez dokonanie odwiertu na przeprowadzenie instalacji). To samo dotyczy montażu markiz, zadaszeń czy przegród. Tak więc tego typu zmiany lepiej omówić najpierw z osobą odpowiedzialną za stan techniczny budynku.
Wspólny problem
Nawet na pozór niewielkie ilości drobnych odpadów z poszczególnych mieszkań gromadzą się z czasem i kumulują w sieciach miejskich, tworząc tam zatory i generując kolejne utrudnienia. Oczyszczalnie odbierające nieczystości płynne również mają ograniczone możliwości i lepiej nie sprawdzać, ile są w stanie maksymalnie wytrzymać. We wspólnym interesie leży zatem, byśmy dbali o rozsądne korzystanie z toalet, tak aby uniknąć w przyszłości sprzątania mieszkania po wybiciu kanalizacji i ograniczeń w dostępie do toalety do czasu przyjazdu hydraulika.
Podziel się tym artykułem:
Zgłoś usterkę
Formularz kontaktowy
* pola obowiązkowe
Współpracuj
z Easy House
Masz pytania lub wątpliwości?
Zadzwoń lub napisz do nas – chętnie odpowiemy.
Easy House / © 2022 / Polityka Prywatności
Designed by BOLDshift.io