Autor: Easy House / data publikacji: 04 lutego 2022

Stojaki rowerowe we wspólnocie

Zbliżająca się wiosna mobilizuje miłośników jednośladów do ich odkurzenia, naoliwienia i ogólnego przygotowania do sezonu. Szczęśliwi ci, którzy mają gdzie „przezimować” swój rower. Co jednak z mieszkańcami, którzy marzą o posiadaniu roweru, ale nie mają gdzie go przechowywać?

Gdzie trzymać rower w mieszkaniu?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia – jazda na rowerze to jedna z jej najpopularniejszych form. Ale składowanie roweru w małym mieszkaniu czy na balkonie bywa uciążliwe i niekomfortowe, a nie wszyscy mają do dyspozycji komórki lokatorskie czy ogólnodostępne wózkarnie. Istnieje jednak sporo możliwości rozwiązania tego problemu. We wspólnocie mieszkaniowej wiele zależy od jej członków i zarządu oraz oczywiście od możliwości przestrzennych i technicznych, by wydzielić strefę lub pomieszczenie z części nieruchomości albo zainstalować stojaki czy wieszaki rowerowe.

Pomysły na przechowywanie rowerów

Wybór, jaki w tym zakresie proponują nam producenci, jest szeroki. W ofercie mnóstwa firm znajdziemy np.:

Tak rozbudowany wachlarz asortymentu sprosta różnym oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców osiedli. Wbrew pozorom bowiem w większości budynków wielorodzinnych istnieją możliwości wygospodarowania przestrzeni do zamontowania chociażby wieszaków rowerowych, na których można swobodnie, nie utrudniając innym korzystania z nieruchomości, pozostawić swój rower.

Trzymanie rowerów w części wspólnej – ograniczenia i możliwości

W sytuacjach, gdy część wspólną, którą można byłoby przeznaczyć na miejsce do przechowywania rowerów, do tej pory wykorzystywano inaczej, potrzeba uchwały właścicieli lokali wyrażającej zgodę na zmianę przeznaczenia tej części nieruchomości. Można też rozważyć wynajęcie takiej przestrzeni lub nawet dzierżawę pojedynczego wieszaka czy stanowiska, dzięki czemu wspólnota odniosłaby korzyści finansowe, a właściciel roweru – miejsce do wyłącznego użytkowania.

Zalety zewnętrznych stojaków na rowery

Warto także zastanowić się nad postawieniem zewnętrznych stojaków rowerowych lub garaży, jeśli przestrzeni jest wystarczająco dużo. Ich obecność ułatwia rowerzystom wejście do mieszkania bez konieczności taszczenia ulubionego jednośladu przez klatkę schodową i ryzykowania tym samym przetarcia ścian oponami.

Dodatkowe stojaki rowerowe mogą również zwiększać szanse, że część mieszkańców przesiądzie się z czterech na dwa kółka – z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i samej wspólnoty, która zyska na atrakcyjności osiedla oraz zdrowiu i zadowoleniu mieszkańców.

Podziel się tym artykułem:

Zgłoś usterkę

Formularz kontaktowy

* pola obowiązkowe